نشانه‌هاي طراحي بد دكوراسيون اداري

دكوراسيون اداري

طراحي بد دكوراسيون اداري مي‌تواند صدمات زيادي به مجموعه و كاركنان شما بزند. بعضي از كارمندان وقت بيشتري را در اداره مي‌گذرانند تا در خانه هايشان. به همين دليل مهم است كه اطمينان داشته باشيم محل كار طوري طراحي شده است كه براي كارمندان بسيار راحت بوده و آنها در آنجا احساس خستگي نمي‌كنند. در اين مطلب وب‌سايت سامانه ساز فرابين به بررسي 6 حالت ناشي از طراحي بد دكوراسيون اداري مي‌پردازيم كه مي‌تواند به كاركنان فشار وارد كرده و كيفيت كار آنها را كاهش دهد.

 

 6 حالت كه طراحي بد دكوراسيون اداري موجب دردسر مي شود

در ادامه يك ليست از مشكلات رايج كه يك دفتر كار با طراحي بد دكوراسيون اداري با آن مواجه است را مطرح مي‌كنيم:

كارمندان نمي‌توانند تمركز كنند

آيا محيط كار نيازهاي فردي كارمند شما را برطرف مي‌كند؟ اگر چنين نباشد او از كار در اين محيط رنج خواهد برد. به عنوان مثال قرار دادن ميز كارمندي كه كارش نياز به تمركز دارد در كنار كسي كه زمان زيادي را صرف صحبت كردن با تلفن مي‌كند؛ مي‌تواند تمركز او را به هم بزند. براي اجتناب از اين وضعيت بايد اين موضوع را در نظر بگيريد؛ و در تقسيم‌بندي فضاي دفتر كار با استفاده از ابزارهايي مثل پارتيشن اداري، محيط‌هايي مناسب براي تمركز، جلسه، مذاكره و گفتگوي تلفني فراهم كنيد.

آلودگي محيط آزار دهنده است

حضور گياهان در محيط كار فقط يك ايده تزئيني نيست. بلكه حضور گياهان مزاياي بهداشتي و سلامتي نيز دارد. در اين زمينه اصطلاحي وجود دارد به نام “سندرم ساختمان بيمار” كه به ساختمان هايي گفته مي‌شود كه به اثرات منفي طراحي بد دكوراسيون اداري دفاتر كار اشاره دارد. نشانه‌هاي اين سندرم، خواب آلودگي، تحريك‌پذيري فيزيكي، سختي تمركز، احساس خستگي و منگي است. اين علائم به صورت كم و بيش ممكن است در هر ساختماني ايجاد شود؛ اما وجود گياهان مي‌تواند به افزايش شادابي و طراوت محيط و كاهش اين اثرات منفي كمك كند.

كاركنان با درد و رنج به خانه مي‌روند

هيچ چيز به اندازه مبلمان اداري ناراحت و نامناسب كه بر اساس اصول ارگونوميك ساخته نشده‌اند؛ نمي‌تواند كيفيت كار كاركنان را كاهش دهد. صندلي‌هاي نامناسب كه باعث خستگي گردن، كمر و شانه‌ها مي‌شود. مانيتورهاي كوچك و با كيفيت تصوير نامناسب كه موجب خستگي جشمان كاركنان مي‌شود؛ و صفحه كليد نامناسب كه موجب دردهاي ناحيه مچ دست و بيماري تونل كارپال مي‌شود؛ مهم‌ترين مواردي است كه مي‌تواند به كاهش كيفيت كار كاركنان و خستگي و دردمند بودن آنها در پايان روز بينجامد.

هيچ جايي براي اجتماع وجود ندارد

يك گفتگوي كوتاه، يك شوخي يا يك داستان كوچك مي‌تواند فضاي كار را دلپذيرتر كند. اين گفتگوهاي كوتاه مي‌تواند تنوعي باشد براي شكستن خستگي ناشي از كارهاي عادي و روزمره، تا كاركنان بتوانند با انرژي بيشتري به ادامه امور بپردازند. اما اگر دفتر شما محل خوبي كه كارمندان بتوانند در آن دقايقي را با يكديگر صحبت كرده و استراحت نمايند، نداشته باشد؛ ممكن است كاركنان فرصتي براي كاهش استرس و فشار كار نداشته باشند.

ميزهاي كار شلخته است

در اين شرايط كاركنان نمي‌توانند موارد مورد نظر را روي ميز خود پيدا كنند؛ چراكه همه چيز را روي آن نگه مي‌دارند. اين يكي ديگر از اثرات طراحي بد دكوراسيون اداري است. هيچ كس دوست ندارد درباره پيدا كردن پرونده‌اي كه جلسه آن 5 دقيقه ديگر آغاز مي‌شود، به زحمت بيفتند. يك طراحي درست دكوراسيون اداري بايد فكري مناسب براي ذخيره‌سازي و نظم دادن به موارد مختلف در دفتر كار داشته باشد. ميز اداري و قفسه‌ها، كمدها و كابينت‌ها، مي‌توانند در اين زمينه كمك‌كننده باشند.

كاركنان در تمام طول روز مي‌نشينند

يك مقاله كه در سال 2012 در گاردين منشر شده است گزارش مي‌دهد كه نشستن بيش از 3 ساعت به صورت مداوم در طول روز، مي‌تواند اميد به زندگي را حدود 2 سال كاهش دهد. برخي از شركت‌هاي معتبر براي كاهش اثرات اين مسئله بر سلامتي كاركنان به فكر معرفي برنامه‌هاي سلامتي و ايجاد كلاس‌ها و تجهيزات ورزشي هستند. اگر شما چنين بودجه‌اي نداريد؛ اين فرصت را به كاركنان بدهيد كه هر نيم ساعت يك بار براي دقايقي در محيط كار قدم بزنند. طبيعتا يك طراحي دكوراسيون اداري خوب بايد بتواند محيطي براي قدم زدن و انجام حركات ساده ورزشي فراهم كند.

در نهايت اين مشكلات مي‌تواند به اخلاق كاركنان آسيب برساند؛ و منجر به بازدهي كاري كمتري شود. پس بهتر است دفتر كار خود را مطابق ليست بالا بررسي كنيد؛ و از همكاران خود بپرسيد كه چه چيزي در مورد دفتر بايد تغيير كند. شما به راحتي و با كمي تحقي مي‌توانيد دفتر را به جاي بسيار بهتري براي كار كردن تبديل كنيد.

نوشته شده توسط نوين | ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۳:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |