تاثيرات مثبت طراحي غير متعارف در دفتر كار

مبلمان اداري

 

در محافل تخصصي طراحي دكوراسيون اداري، بحث و جدل زيادي درباره روش‌هاي بهترين استفاده از فضا صورت مي‌گيرد. اينكه يك محيط كار باز براي كساني كه نياز به تمركز ندارند چقدر مفيد است؛ و سوالاتي مثل اين كه آيا يك محل سرو قهوه جداگانه چقدر بر كيفيت محيط دفتر كار موثر است؟ يا استفاده از روميزي براي ميز كنفرانس يا قاليچه هاي كوچك براي كف دفتر، چه اثري براي كاركنان خواهد داشت؟اين روزها شاهد رشد روش‌هاي طراحي غير متعارف دفتر كار و تاثير مثبت آن در ميهمانان، كاركنان و صاحبان شركت هستيم. شركت‌هايي كه ديگر مانند گذشته طراحي نشده‌اند؛ و در طراحي آن از عناصر غير متعارف و غير معمول در محيط‌هاي اداري استفاده شده است. به عنوان مثال فضايي كه مي‌تواند احساس راحتي و امنيت فضاي خانه را القا كند؛ و در نتيجه بهره‌وري و رضايت شغلي را افزايش دهد. محيطي كه با به كار بردن طراحي غير متعارف توانسته است احساس خلاقيت، انعطاف‌پذيري، همكاري، انسجام و تطبيق پذيري را در كاركنان افزايش دهد.در اين مقاله وب‌سايت سامانه ساز فرابين مي‌خواهيم درباره استفاده از اين عناصر در طراحي غير متعارف دفتر كار و مزاياي آن صحبت كنيم.

 

 طراحي غير متعارف به معناي ناكارآمدي نيست

به عنوان مثال از آنجا كه تكنولوژي باعث تغيير محل ذخيره سازي سندها از پوشه‌ها و كمدها به سيستم‌هاي كامپيوتري شده است؛ بسياري از شركت‌ها ديگر به فضايي براي بايگاني كردن اسناد نياز ندارند. اما با اين فضاهاي خالي چه كاري مي‌شود انجام داد؟
معمولا اتاق‌هاي بايگاني فضاهايي بسته و كم نور هستند. پس مي‌توان آن را به فضايي براي استراحت ميان روز تبديل كرد. استفاده به عنوان اتاقي براي مديتيشن و يوگا نيز از پيشنهادات ديگر هستند. اگر اين پيشنهادات پذيرفته شده نيست؛ استفاده از اين اتاق براي انجام تماس‌هاي تلفني ضروري و طولاني كه باعث حواس پرتي ديگران مي‌شود، پيشنهاد ديگر ماست.
در طراحي غير متعارف حتي فضاي زيرپله‌ها را نيز مي‌توانيد به عنوان فضايي براي فكر و استراحت بكار ببريد. استفاده از يك مبلمان اداري انعطاف‌پذير و راحت، اين فضاي مرده را محل خوبي براي تمركز، استراحت و يا حتي انجام كارهاي نيازمند تمركز بيشتر مي‌كند.

 غير متعارف به معني عجيب نيست

البته بعضي شركت‌ها هستند كه از سرسره بجاي راه‌پله و از خانه‌هاي درختي به عنوان اتاق جلسه استفاده مي‌كنند. البته كه اين موارد سرگرم‌كننده هستند؛ اما منظور ما از طراحي غير متعارف اين حجم از تغييرات نيست.
استفاده از رنگ و سبك خاص و خلاقانه مي‌تواند جذابيت‌هاي زيادي ايجاد كند. مثلا يك شركت گردشگري مي‌تواند در اتاق كنفرانس تابلوهايي از بهترين مكان‌هاي گردشگري نصب كند. يا يك شركت طراحي خانه‌هاي چوبي مي‌تواند از چوب در دكوراسيون خود استفاده نمايد. يك باشگاه فوتبال مي تواند كفپوش خود را با موكتي سبز رنگ تزئين كند و…

غير متعارف به معني بي‌اهميت نيست

در واقع طراحي غير متعارف نبايد طوري باشد كه باعث شود محيط كار و كار اهميت خود را از دست بدهند. طراحي غير متعارف تنها تا حدي مجاز است كه بتواند به احساس راحتي بيشتر كاركنان كمك كرده و باعث افزايش بهره‌وري آنها شود. همچنين طراحي غير متعارف نبايد به سمتي برود كه كاركنان احساس كنند سازمان براي آنها اهميتي قائل نيست. در نتيجه در عين استفاده از عناصر غير متعارف در مبلمان اداري، تمركز بر اجزاي اساسي دكوراسيون اداري بسيار مهم است.
در نهايت هدف از طراحي غير متعارف دفتر كار بهم ريختن همه چيز نيست. اين رويكرد مي‌خواهد با استفاده از عناصري ساده در مبلمان اداري، بتواند موجب جنب و جوش، انرژي و خلاقيت بيشتر كاركنان شود. تا در فضايي مثبت به ايجاد ارتباطات مثبت و فعاليت سازنده بپردازند و منجر به افزايش بهره‌وري شركت شوند.

نوشته شده توسط نوين | ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۷:۳۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |