نگاهي به مزايا و معايب ميز كار گروهي

ميز اداري

دفاتر اداري باز را مي‌توان ارمغان دنياي تكنولوژيك دانست. دنيايي كه در آن بايد از فضاهاي بسيار كوچك، بيشترين بهره ممكن را برد. دنيايي كه نقش ارتباطات و كار گروهي در آن غيرقابل انكار است. ميز كار گروهي نيز يكي از مهم‌ترين عناصر طراحي دكوراسيون اداري با سبك باز است. استفاده از اين نوع ميز اداري ، تغييرات گوناگوني را در زمينه‌هاي مختلف ايجاد مي‌كند. تغييراتي كه مي‌تواند بنا بر نوع كسب و كار شما، مفيد يا مضر باشد. در اين نوشته وب‌سايت سامانه ساز فرابين، به بررسي مزايا و معايب ميز كار گروهي پرداخته‌ايم.

 

مزاياي ميز كار گروهي

ميز كار گروهي در صورتي كه به درستي مورد استفاده قرار گيرد؛ مي‌تواند مزاياي بسياري براي كسب و كار شما داشته باشد. هدف از طراحي اين ميز افزايش كارايي كاركنان و بهبود تعاملات كاري بين آنها بوده است. همچنين هدف ديگر اين ميز استفاده بهينه از فضا و قرار گرفتن تعداد بيشتري كاربر در فضايي كمتر بوده است.
تحقيقات مختلف ثابت كرده است كه كار در كنار افراد ديگر مي‌تواند موجب افزايش كارايي و انرژي كاركنان شود. شايد تجربه اين حالت را هنگام استفاده از كتابخانه داشته باشيد. در واقع انسان وقتي در فضايي قرار مي‌گيرد كه ديگران نيز به شدت مشغول كاري هستند؛ تمايل پيدا مي‌كند كه او نيز به آن كار بپردازد. اين ويژگي را بايد اولين مزيت ميز كار گروهي دانست.
دومين مزيت اين ميزها افزايش تعاملات كاري است. بسياري از پروژه‌ها در بستر هماهنگي و كار گروهي شكل گرفته و با سرعت بيشتري انجام مي‌شود. اين موضوع بخصوص در پروژه‌هايي كه نيازمند كار مشترك است بيشتر به چشم مي‌آيد. ميز كار گروهي فضايي را فراهم مي‌كند تا افرادي با تخصص‌ها و وظايف يكسان، در كنار يك‌ديگر و دور يك ميز به فعاليت بپردازند.
در نهايت سومين مزيت اين نوع ميز اداري را بايد صرفه‌جويي در هزينه‌هاي سازمان دانست. اين صرفه‌جويي از طريق كاهش فضاي مورد استفاده، كاهش هزينه‌هاي گرمايش، سرمايش، نورپردازي و… ايجاد مي‌شود. اين صرفه‌جويي در كشورهاي اروپايي و امريكايي كه هزينه‌هاي بالايي براي انرژي پرداخت مي‌كنند بسيار مهم است؛ و البته با توجه به بالا رفتن هزينه‌هاي مصرف انرژي و كاهش يارانه‌هاي دولتي در اين ايران، اين مسئله براي ما نيز اهميت يافته است.
كنترل بهتر محيط، ايجاد حس سرزندگي در كاركنان، دسترسي بهتر به تجهيزات اداري و امكان استفاده از مبلمان اداري مدرن‌تر و باكيفيت‌تر، از ديگر ويژگي‌هاي ميز كار گروهي است.

معايب ميز كار گروهي

اما هر طرحي معايبي نيز دارد. ميز كار گروهي هم از اين قاعده مستثني نيست. البته اكثر معايب اين نوع ميز اداري به نوع استفاده از آن بازمي‌گردد. واقعيت آن است كه ميز كار گروهي براي تمامي شغل‌ها مناسب نيست. بعضي از مشاغل نياز به تمركز بالايي هنگام كار دارند. به عنوان مثال يك نويسنده يا توليدكننده محتوا نيازمند فضاي آرام و تمركز بالا براي كار است؛ و نمي‌تواند در يك ميز كار گروهي و در كنار افرادي كه معمولا مشغول به تعامل با يك‌ديگر هستند، به فعاليت بپردازد.
در نمونه‌اي ديگر ميز كار گروهي براي افرادي كه دائما در حال مذاكره تلفني هستند، مناسب نيست. اين افراد در ميز كار گروهي، تمركز و آسايش ساير كاركنان را بهم مي‌ريزند. حتي نمي‌توان از ميز كار گروهي براي گروهي از بازاريابان تلفني استفاده كرد. چراكه سر و صداي زياد، امكان تلفني حرف زدن را كاهش مي‌دهد.
پس بسيار مهم است كه هنگام انتخاب ميز كار گروهي به خوبي درباره اين موانع فكر كنيد؛ و كاملا آگاهانه و با برطرف كردن نقاط ضعف گفته شده، از اين روش طراحي دكوراسيون اداري بهره ببريد.

نوشته شده توسط نوين | ۲۹ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۱۸:۱۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |